W najbliższy weekend odwiedzamy Budapeszt i Muzeum Sztuk Pięknych czyli Szépművészeti Múzeum. Również El Greco to Rippl-Rónai – Marcell Nemes, Art Patron and Collector. Większość obrazów El Greco przeniesiono z galerii hiszpańskiej na tę wystawę. Oprócz nich w Szépművészeti Múzeum można zobaczyć dzieła Velázqueza, Murillo, Ribery, Juana Carreno de Mirandy, Alonso Cano, Goi.
Nie wiem ile dokładnie malowideł Velázqueza jest w Budapeszcie. Na pewno scena powyżej (można ją znaleźć na stronie internetowej muzeum), która należy do bodegones malowanych w Sewilli. Artysta był wtedy bardzo młody, miał 19-20 lat. Kształcił się w pracowni Francisco Pacheco, którego córkę poślubił w 1618 roku. Mężczyźni przy stole pochodzą z 1619 roku. Inne obrazy z tej serii można oglądać w muzeach w Anglii i Szkocji.
Mój ulubiony to Kobieta gotująca (lub smażąca) jajka. Prawdopodobnie znajdował się w kolekcji Jean-Baptiste Le Bruna. Obraz został kupiony w Londynie w 1813 roku.
Pochodzi z 1618 roku. Datę odkryto podczas czyszczenia malowidła w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Pomysł tej sceny zaczerpnął artysta z powieści Matheo Alemána Guzmán de Alfarache, przetłumaczonej na angielski w 1623 roku. Jak podaje Allan Braham powieści Matheo Alemána czy Lazarillo de Tormesa nie pozostały bez wpływu na "sceny kuchenne" Velázqueza.
Najbardziej zagadkowa natomiast jest scena z Chrystusem w domu Marty i Marii. Nawiązuje do wersetu z Ewangelii św. Łukasza. Obraz w obrazie przedstawia dwie kobiety, przygotowujące posiłek po lewej, po prawej widać postać Chrystusa nawiedzającego Martę i Marię.
Informacje ze strony internetowej Szépművészeti Múzeum i z książki Allana Brahama El Greco to Goya. The Taste for Spanish Paintings in Britain and Ireland o której już pisałam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz