Etykiety

poniedziałek, 28 lutego 2011

El Greco i Parmigianino

Obrazy dawnych mistrzów hiszpańskich czy włoskich na żywo wyglądają inaczej. Jakiś czas temu naukowcy wysunęli hipotezę na temat rzekomej wady wzroku El Greco, co sprawiło że postaci z jego obrazów są nienaturalnie wydłużone, a gama kolorów tak kontrastowa. Gdy w Uffizi zobaczyłam Madonnę św. Zachariasza (The St. Zacchariah Madonna) i Madonnę z długą szyją (The Madonna of the Long Neck) Parmigianina od razu pomyślałam o El Greco.

Parmigianino, Madonna św. Zachariasza, Uffizi Gallery

niedziela, 27 lutego 2011

Leon Piniński 'Przechadzka po muzeach madryckich'

O Pinińskim pisałam już w jednym z wcześniejszych postów. Poniżej zamieszczam wyjaśnienie, dlaczego informacje o Leonie Pinińskim znalazły się w blogu o sztuce hiszpańskiej i portugalskiej. 

'Przechadzka po muzeach madryckich' Leona Pinińskiego to jeden z ciekawszych polskich tekstów na temat sztuki hiszpańskiej powstałych na początku XX wieku. 

Piniński urodził w 1857 we Lwowie. Ukończył studia prawnicze i w 1880 uzyskał tytuł doktora. W roku 1891 został profesorem prawa rzymskiego na Uniwersytecie Lwowskim. Był członkiem Akademii Umiejętności, sprawował funkcję posła do Rady Państwa w Wiedniu, a w latach 1894 - 1898 zasiadał w Sejmie Krajowym we Lwowie. W roku 1898 został namiestnikiem Galicji. Po zakończeniu I wojny światowej podjął na nowo pracę naukową, studia nad sztuką i muzyką oraz kolekcjonerstwo. Swoje bogate zbiory ofiarował Zamkowi Królewskiemu na Wawelu. Zmarł w 1938 roku we Lwowie.

wtorek, 22 lutego 2011

sztuka Hiszpanii i Portugalii w BJ

Oprócz książek z serii Artystyczne regiony świata : Florido de Vasconcelos Sztuka portugalska i Jean Babelon Sztuka hiszpańska nie ma w języku polskim osobnych opracowań na temat sztuki Półwyspu Iberyjskiego. Można zajrzeć do serii Historia Malarstwa Haldane'a Macfalla (tom poświęcony malarstwu hiszpańskiemu).

W BJ jest kilka nie-polskich opracowań:


Jose Gudiol jest też autorem książek o El Greco i Goyi.

Kubler łączył historię sztuki z antropologią, więc Art and Architecture in Spain and Portugal to książka, którą prawdopodobnie dobrze się czyta.


Coś po francusku.


I na koniec Barok w Hiszpanii.


poniedziałek, 21 lutego 2011

Półwysep Iberyjski w BJ

Poniżej niektóre z książek, dotyczące Półwyspu Iberyjskiego w Bibliotece Jagiellońskiej.

Książka do której warto zajrzeć, żeby lepiej poznać przebieg kampanii Napoleona na Półwyspie Iberyjskim:



niedziela, 20 lutego 2011

Pinacoteca Nazionale di Bologna raz jeszcze

Kilka obrazów, które zainteresowały mnie w pinakotece w Bolonii. Wybór bardzo subiektywny.

Giuseppe Maria Crespi, Girl with rose and cat, Pinacoteca Nazionale di Bologna

Hiszpanie w Pinacoteca di Bologna

Z hiszpańskich artystów w pinakotece znalazłam tylko jeden obraz El Greco, przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Na tym blogu można przy okazji zobaczyć wariacje związane z Ostatnią Wieczerzą.

El Greco, Ostatnia Wieczerza, Pinacoteca Nazionale di Bologna 

niedziela, 13 lutego 2011

Pinacoteca Nazionale di Bologna

Nie jest tak sławna jak Uffizi, ale na pewno warto ją odwiedzić jeśli trafi się do Bolonii. Bilet kosztuje ok. 4 Euro. Wejście do muzeum sąsiaduje z wejściem do Akademii Sztuk Pięknych. W muzeum w sezonie zimowym prawie nie ma zwiedzających, w przeciwieństwie do Uffizi, gdzie już od rana pielgrzymują japońskie wycieczki.

Poniżej wklejam zdjęcia, kolejny powód dlaczego warto odwiedzić pinakotekę w Bolonii to to, że nie ma tam zakazu fotografowania (nawet fresków, ale oczywiście nie można używać lampy błyskowej).

sobota, 12 lutego 2011

malarstwo hiszpańskie w Uffizi

Pierwszy pokój z Hiszpanami to według przewodnika sala 33 (właściwie korytarz między salą Bassano i Tintoretto a XVI-wiecznym malarstwem lombardzkim). Zgromadzono tu obrazy hiszpańskie, francuskie i flamandzkie z XVI wieku.

Wśród hiszpańskich:
1.El Greco 'Święci Jan Ewangelista i Franciszek', olej na płótnie; 110x86
Niestety nie miałam okazji go zobaczyć - jest wypożyczony albo konserwowany.


El Greco 'Saints John the Evangelist and Francis' , 1600

Galeria Uffizi

Na przygotowanie się do odwiedzenia Uffizi nie miałam zbyt wiele czasu, dlatego to jest zupełnie subiektywna relacja. Co robi największe wrażenie?