Na początku 2000 roku wnuczka Jana Popławskiego, Elena Orłowa-Głąbska wystąpiła o zwrot kolekcji, znajdującej się w MNW. Można o tym przeczytać tutaj.
Jan Popławski zmarł w 1935 roku, kilka miesięcy po sprzedaniu warszawskiemu muzeum 95 obrazów ze swojej kolekcji. Wypłata należności przeszła na jego żonę Olgę, a gdy ta zmarła w 1937 roku na jedynego syna Popławskich - Jana. Jan, urodzony w 1900 roku w Petersburgu zmarł tragicznie w czasach okupacji w wieku 41 lat. Spadek, w tym resztę kolekcji odziedziczyła jego żona - Janina.
Matka Eleny Orłowej-Głąbskiej musiała być nieślubnym dzieckiem petersburskiego lekarza lub pochodziła z pierwszego małżeństwa Popławskiego - niestety w artykule nie ma na ten temat żadnych informacji.
Jan i Olga Popławscy przyjechali do Polski w 1924 roku, nie wiadomo ile obrazów sprzedali w okresie dziesięciu lat, które dzielą ich powrót od chwili uzgodnienia z muzeum warunków sprzedaży części kolekcji. Wiadomo, że gdy znaleźli się w Warszawie umieszczali obrazy w antykwariacie Dom Sztuki. Ile obrazów sprzedała Janina Popławska w latach 40.? Wiadomo, że wystawiała spadek po mężu w Antykwariacie Miniatura Zofii Potockiej.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu są trzy obrazy z kolekcji Jana Popławskiego. Dwa depozyty warszawskiego muzeum:
Święty Hieronim Antonia de Peredy y Salgado
Święty Dominik szkoła hiszpańska
I Święty Piotr łączony z Luisem Tristanem de Escamilla, zakupiony w 1967 roku przez muzeum w Poznaniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz