Opisy miejsc, które odwiedzał Atanazy podczas pobytu na Półwyspie Iberyjskim (gdy sprawował urząd ministra dworu pruskiego w Lizbonie w latach 1842-1848 - tego okresu dotyczy Les Arts en Portugal) są prawie we wszystkich listach. Informacje o Guimarães to najczęściej bardzo krótkie komentarze, dotyczące historii miasta i jego zabytków, porozrzucane w różnych częściach książki (np. w liście o architekturze, s. 410).
Listy, które w całości dotyczą wypraw na prowincję lub do innych miast (Raczyński przebywał w Lizbonie) noszą nazwę "Itinéraire". O Porto np. traktuje list osiemnasty (Les Arts en Portugal s. 375).
Guimarães
Niewielkie miasto w dystrykcie Braga. W 2001 roku jego historyczne centrum zostało wpisane na Światową Listę UNESCO. Guimarães było pierwszą stolicą Portugalii (w 1143 roku przeniesiono ją do Coimbry).
Na północ od centrum, na wzgórzu Latito znajdują się pozostałości zamku, który był siedzibą Alfonsa I Zdobywcy.
W sąsiedztwie zamku usytuowana jest kaplica São Miguel do Castelo (romańska z XII wieku). Tu prawdopodobnie został ochrzczony pierwszy król Portugalii. W posadzkę kaplicy wmurowane zostały kamienne nagrobki portugalskich rycerzy.
Jednonawowy kościół jest zupełnie pominięty przez Raczyńskiego w Les Arts en Portugal, podobnie jak zamek. Wyjaśnieniem może być stan obu budowli. Przez stulecia zarówno kościół jak i zamek były zrujnowane. Świątynię odrestaurowano dopiero w 1874 roku.
Schodząc ze wzgórza Latito po lewej stronie znajduje się pałac książąt Braganca. Powstał w XV wieku, wzorowany na pałacach północnej Europy. Przez stulecia popadł w ruinę, w XIX wieku służył jako obiekt wojskowy. Został odrestaurowany w połowie XX wieku. Na placu przed pałacem - pomnik Alfonsa I Zdobywcy.
Na głównym placu, Largo da Oliveira znajduje się kompleks świątyni Nossa Senhora da Oliveira. Kościół został ufundowany przez Jana I za zwycięstwo w bitwie pod Aljubarrota (14 sierpień 1385). Część zabudowań klasztornych zajmuje obecnie Museu Alberto Sampaio.
Coś, co nadaje Largo da Oliveira niepowtarzalny klimat to rzeźby. Przed Igreja de Nossa Senhora da Oliveira znajduje się Padrão do Salado - gotycki krzyż, upamiętniający bitwę nad rzeką Salado między sprzymierzonymi wojskami Alfonsa IV Portugalskiego i Alfonsa XI Kastylijskiego a sułtanem Abu al-Hasan 'Ali z dynastii Marynidów (30 październik 1340 roku). Bitwa ta miała ogromne znaczenie dla Półwyspu Iberyjskiego - Marynidzi opuścili Hiszpanię. Nigdy już po bitwie nad Salado wojska muzułmańskie nie były w stanie zaatakować chrześcijańskiej części półwyspu. Granada pozostała pod panowaniem muzułmańskim do 1462 roku.
Przy zachodniej ścianie zabudowań klasztornych znajduje się Cruzeiro Nossa Senhora da Guia, znana również jako Senhora da Piedade ze względu na przedstawienie Piety. Pierwotna lokalizacja rzeźby nie jest znana.
Mapa miejsc, odwiedzonych przez Atanazego Raczyńskiego w Portugalii została opracowana jakiś czas temu i przedstawiona na jednej z konferencji naukowych, zorganizowanych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.
Informacji do posta dostarczył: Przewodnik National Geogaphic. Portugalia, Fiony Dunlop (nie polecam - za mało dat i faktów historycznych), strona internetowa miasta, dostępna tutaj; strona polska, która jest jej kopią dostępna pod tym adresem; inne informacje można spróbować znaleźć pod tym adresem ale jest to strona portugalska.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz