Historia Pałacu Królewskiego, w którym dziś znajdują się zbiory sztuki europejskiej sięga 1837 roku. Wtedy to Aleksandru Ghica przekształcił w pałac ceremonialny budowlę, wzniesioną przez Dinicu Golescu w miejscu dzisiejszego południowego skrzydła pałacu.
W 1866 roku książę Karol Hohenzollern wybrał pałac na swoją siedzibę i rozpoczął jego rozbudowę. W 1882 Pałac Królewski jako pierwsza budowla w Bukareszcie otrzymał elektryczną iluminację świetlną.
Karol I zmarł w 1914 roku, ale pozostawił jasne wytyczne co do przeznaczenia budynku: "...apartamenty Pałacu Królewskiego, zajmowane przez królową zostaną do jej dyspozycji. [...] Zebraną przeze mnie galerię obrazów, opisaną w ilustrowanym katalogu mojego bibliotekarza Bachelina, przekazuję na zawsze i w całości krajowi, jako własność rumuńskiej korony."
Po Karolu I panował w Rumunii Ferdynand a następnie Karol II. Ten drugi w latach 1930-1937 z pomocą architekta Arthura Lorentza przebudował i powiększył pałac. Stary dom Dinicu Golescu został zburzony i w zamian powstało południowe skrzydło pałacu, nazywane Kretzulescu z powodu sąsiedztwa kościoła o tej samej nazwie. To skrzydło zostało zaprojektowane przez N.N. Neniciulescu. Później w tej części pałacu została włączona pierwsza przestrzeń przeznaczona na ekspozycję muzealną dla kolekcji sztuki należącej do korony rumuńskiej.
W 1942 roku budowa nowego skrzydła pałacu została ukończona, zorientowano ją na ulicę Stirbei Voda. Tylko ta część pałacu została zniszczona podczas bombardowania w 1944 roku.
W 1950 roku zainaugurowano pierwszą galerię muzeum – galerię sztuki narodowej. Muzeum funkcjonowało nieprzerwanie aż do 1989 roku, ale w czasach komunizmu otrzymało nazwę Narodowe Muzeum Socjalistycznej Republiki Rumunii.
Pałac znacząco ucierpiał podczas wydarzeń w grudniu 1989 roku. Ponad 1000 dzieł sztuki zostało zniszczonych. Na 10 lat zamknięto obiekt, w tym czasie nastąpiła rekonstrukcja wnętrz i przegrupowanie dzieł. Muzeum zostało ponownie otwarte w maju 2000 roku, zainaugurowano Galerię Sztuki Europejskiej, Galerię Rumuńskiej Sztuki Nowoczesnej oraz Galerię Rumuńskiej Sztuki Starożytnej.
Obecnie w Pałacu Królewskim ma swoją siedzibę Narodowe Muzeum Sztuki, na które składają się: Galeria Sztuki Europejskiej i Galeria Sztuki Narodowej. Wśród kolekcji wyróżnić można Gabinet Rycin, zbiory rzemiosła artystycznego i sztuki orientalnej.
Praktyczne informacje:
MNAR znajduje się przy Calea Victoriei, czynne od środy do niedzieli w miesiącach letnich 11-19, w zimie 10-18. Wstęp do Galerii Sztuki Europejskiej kosztuje 8 lei (około 8 zł), fotografowanie wymaga uiszczenia dodatowej opłaty 50 lei. Strona muzeum w języku angielskim tutaj, post na podstawie tej strony oraz informacji zebranych podczas wizyty w Bukareszcie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz